اینسکیپ یک موتور رندر قوی است که بعنوان پلاگین (افزونه) روی نرم‌افزارهای سه‌بعدی‌سازی نصب می‌شود. موتور رندر اینسکیپ سرعت بالایی دارد و تغییرات وارد شده در رندر را بصورت Real Time اعمال کرده و رندرگیری را انجام می‌دهد. 

موتور رندر اینسکیپ (Enscape) برای نرم‌افزار های زیر ارایه شده است

Autodesk Revit

Sketch Up

Rhinoceros 3D

ArchiCAD

Vectorworks

قابلیت‌های پلاگین اینسکیپ

 1. رندرگیری بصورت Real Time

فناوری رندرگیری  Real Time اینسکیپ به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید با سرعت بالایی رندرگیری کنید و تغییرات ایجاد شده در مدلتان را در همان زمان مشاهده کنید. همچنین با یک کلیک ساده می‌توانید بصورت مجازی در پروژه قدم بزنید و قابلیت‌ها و مشکلات آن را در هر زمان از روز به وضوح بررسی کنید. 

 1. قابلیت نمایش پروژه بصورت واقعیت مجازی با عینک VR

اینسکیپ به شما این امکان را می‌دهد که با اتصال یک هدست VR مانند Oculus Rift S یا HTC Vive به راحتی در پروژه خود قدم بزنید و حال و هوای ایجاد شده در آن را احساس کنید.

 1. داشتن امکانات متنوع برای اشتراک گذاری

پلاگین Enscape گزینه های متنوعی را برای اشتراک گذاری یا همکاری با افراد دیگر در پروژه ارائه می‌دهد. شما به راحتی می‌توانید با تیم طراحی ، مشتریان، کارفرمایان و … مدل خود را به اشتراک بگذارید و آنها به نرم افزار  یا رایانه قدرتمند و خاصی نیز نیاز نخواهند داشت.

 1.   قابلیت تنظیم اتمسفر و ابرها در رندر

یکی از امکانات جذاب در اینسکیپ قابلیت تنظیم اتمسفر و ابرها در رندر می‌باشد. این افزونه به شما امکان می‌دهد تراکم و تنوع ابر را برای کامل کردن محیط و تزریق احساسات به صحنه خود تنظیم کنید. این ویژگی به گونه‌ای است که بسته به پارامترهای تعریف شده شما، رندر را روشن تر یا تیره تر و ابرها را ضخیم تر یا نازک تر می‌کند. همچنین با تنظیم زمان رندر به روز، می‌توانید حرکت ابرها در آسمان را مشاهده کنید.

 1. داشتن ابزارهایی برای راحت‌تر شدن گردش کار با همکاران

شما در موتور رندر اینسکیپ می‌توانید در پروژه حاشیه نویسی مشارکتی داشته باشید و با این روش همکاران را از مسائل مهم در پروژه با خبر کنید. این ویژگی باعث می‌شود به آسانی از ارتباط مستمر با تیم خود و اعضای خارجی بهره مند شوید.

 1. داشتن کتابخانه آبجکت

افزونه اینسکیپ دارای کتابخانه‌ای از آجکت‌های مورد نیاز برای مدلسازی است که استفاده از آنها باعث واقعی‌تر شدن مدل و انتقال احساس به مخاطب می‌شود. کتابخانه آبجکت‌های اینسکیپ همواره به روزرسانی شده و آیتم‌های جدیدی به آن اضافه می‌شود.

 1. قابلیت اجرای مدل و نمای سه‌بعدی مجازی بدون نصب نرم‌افزار
 2. سرعت بالا 
 3. قابلیت استفاده از فایل‌های AutoCAD و تبدیل آنها به خروجی سه بعدی 
 4. قابلیت ساخت عکس پانوراما از مدل و پروژه 
 5. پشتیبانی از تمامی متریال‌ها و تکسچر‌ها
 6.  امکان اضافه کردن HDRI یا نورهای محیطی
 7. رابط کاربری آسان و محیط ساده

استفاده از موتور رندر اینسکیپ چه مزایایی دارد؟

به طور کلی استفاده از موتور رندرهای مختلف و مدلسازی پروژه‌های معماری بصورت سه‌بعدی و واقعیت مجازی، مزایای بسیاری دارد که در مقاله   به آن پرداخته‌ایم؛ اما در ادامه به معرفی مزایای استفاده از افزونه اینسکیپ می‌پردازیم:

 • امکان بررسی نقطه ضعف‌ها و قوت‌های یک طرح و پروژه
 • کاهش زمان تحلیل و بررسی پروژه
 • صرفه‌جویی در بودجه و هزینه‌های اضافه
 • تشخیص دقیق جنس و میزان متریال مورد نیاز
 • نشان دادن تداخلات احتمالی در پروژه 
 • امکان تجسم کامل پروژه برای کارفرما و مخاطبان
 • و …
آشنایی با نرم افزارٍ  Enscape
طراحی با اسکچاپ