قیمت

1.200.000 تومان

 گرس هاپر یکی از مشهورترین پلاگین های رایگان نرم افزار راینو است. پلاگین ها در واقع افزونه هایی هستند که بر روی یک نرم افزار پایه نصب و فعالسازی می شوند. برای استفاده از گرس هاپر، حتماً باید از طریق نرم افزار راینو اقدام کرد. البته از نسخه راینو 6 به بعد، گرسهاپر در پکیج نصبی خودِ راینو قرار دارد و دیگر نیاز به دانلود جداگانه آن نیست. در نتیجه، گرس هاپر یک پلاگین درون نرم افزار Rhino است و نباید اشتباهاً آن را نرم افزار گرس هاپر نامید.

این پلاگین قدرتمند، در واقع یک زبان برنامه نویسی گرافیکی (بصری) است؛ به این معنی که میتوان بدون نیاز به کد نویسی و یادگیری اصول برنامه نویسی، صرفاً با ابزارها و دکمه های گرافیکی، الگوریتم های مختلف را تولید کرد و برای آن پارامترهای خاصی را در نظر گرفت (بر خلاف پلاگین هایی مانند rhinoscript که نیاز به تسلط بر کدنویسی و برنامه نویسی محض داشت).

این قابلیت تحول بسیار بزرگی در مدلسازی پارامتریک معماری به وجود آورد. به این دلیل که اکثر معماران و طراحان داخلی به زبان های برنامه نویسی کامپیوتری تسلط ندارند و گرافیکی بودن عناصر برنامه نویسی به آن ها کمک می کند تا بتوانند طراحی های پارامتریک خود را در قالب الگوریتم و محاسبات ریاضی دقیق، کد نویسی کنند.

قابلیت ها و کاربردهای گرس هاپر

نرم افزار گرسهاپر یک نرم افزار نوپا و تخصصی است که در ایران بیشتر در زمینه مدلسازی معماری و طراحی پارامتریک المان های معمارانه یا اصطلاحاً گرس هاپر معماری کاربرد دارد. طراحی های پارامتریک و الگوریتمیک با کمک گرس هاپر در کسری از ثانیه قابل تغییر و ویرایش هستند. 
معمولاً گرس هاپر را یک نرم افزار یا ابزار میان رشته ای می دانند چون با استفاده از آن می توان بین رشته های مختلف مانند معماری، عمران، طراحی محصول، فیزیک، سازه، انرژی، ریاضیات، شهرسازی، ماکت سازی، تاسیسات، الکترونیک، جواهر سازی و … ارتباط برقرار کرد. با پر شدن این خلاء بین رشته های مختلف، روند ساخت پروژه های پارامتریک که بر اساس الگوهای مشخص عمل می کنند، منطقی تر انجام می شود.
پلاگین Grasshopper به طراحان کمک می کند تا طراحی فرم های مختلف پارامتریک، آنالیز و انجام محاسبات عددی آن ها را بر اساس الگوریتم های مشخص انجام دهند، بدون آن که به برنامه نویسی مسلط باشند.

از دیگر کاربردهای گرس هاپر، ساخت الگوریتم های مولد است؛ یعنی شما می توانید با طراحی یک الگوریتم، پارامترهای زیادی را برای مدل سه بعدی خودتان تعریف کرده و با تغییر هر کدام از آن پارامترها تغییر در فرم نهایی را به صورت زنده مشاهده کنید، برای درک بهتر این موضوع، به مثال زیر توجه کنید:
نیمکت پارامتریک در عکس بالا را در نظر بگیرید، از کنار هم چیده شدن تعداد زیادی المان چوبی ایجاد شده که ابعاد و اندازه های هر یک از آن ها با دیگری متفاوت است و در عین حال چیدمان آن ها در کنار هم از ریتم خاصی تبعیت می کند. اگر این نیمکت را در نرم افزارهای سه بعدی معمولی مدلسازی کنیم، برای تغییر ریتم یا فرم المان های تشکیل دهنده ی نیمکت بالا، کار دشواری داریم و باید وقت زیادی را صرف مدلسازی مجدد یا اصلاح مدل فعلی کنیم.
ولی در پلاگین گرس هاپر، با طراحی و مدلسازی (در واقع برنامه نویسی گرافیکی) آن بر مبنای الگوریتم های واقعی، میتوان در هر کدام از پارامترهایی که مایل بودیم تغییراتی را ایجاد کنیم و به صورت real time و آنی، تغییرات را مشاهده کنیم و با این کار، بی نهایت آلترناتیو یا طرح پیشنهادی درست کنیم؛ این معجزه گرس هاپر است، چون میتوان با ساده ترین کارها، پیچیده ترین فرم ها را تولید و خلق کرد (البته این ساده ترین مثال از توانایی های گرس هاپر است).

سرفصل های دوره Grasshopper

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
محتوای آکارئون
محتوای آکارئون
محتوای آکارئون
محتوای آکارئون
محتوای آکارئون
آشنایی با نرم افزار Grasshopper
طراحی با اسکچاپ
لینک دانلود پلاگین ها
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.